ש

שיגרון (מחלת מפרקים) ניווני: (אוסטאו-ארתיריטיס)

שיגרון ניווני - תיאור קליני

שיגרון ניווני ( Osteoarthritis )הוא מסוגי השיגרונות הנפוצה ביותר, ונפוץ יותר בקרב אנשים  מבוגרים, למרות שמדווח שחלה עליה בהתרחשותו בקרב אנשים צעירים. מחשיבים כי כ - 80% מהאנשים מעל גיל 50 יש דרגה מסוימת של שיגרון ניווני. מאופיין ע"י נוקשות בשעות המוקדמות של הבוקר, כאבי מפרקים, אובדן תפקוד מפרקים, רגישות מקומית, התנפחות ומפרקים נסדקים.

 

שיגרון ניווני - גורמים למחלה

ישנן שתי קטגוריות לשיגרון ניווני. שיגרון עיקרי בדרך כלל מתחיל להתפתח בין הגילאים 50 ו - 60 עקב שחיקה, בלאי ולחץ על מבני הקולגאן. בשלב זה לא קיימים עיוותי מפרקים. היות והיכולת שלנו לתקן נזקים בקולאגן הנגרמים ע"י אינזימים מוגבלת, אנו מתחילים תהליך ניווני שתוצאתו עשויה להיות נזק תמידי. בסוג השני של שיגרון ניווני ישנם בדרך כלל גורמים קיימים כמו עיוותי מפרקים, טראומה כמו שברים וניתוח, נוכחות של סחוס לקוי או מעוות, שימוש בתרופות ודלקת מפרקים. באופן כללי הגורם לשיגרון ניווני הוא ניעות מוגזמת, שינויים הורמונליים, מצבים קיימים תורשתיים, דלקת שברים ונזק מכני.

 

תזונה

מומלצת תזונה עשירה בפחמימות מורכבות וסיבים. על מנת לספק חומרי הזנה נוגדי חימצון ופלבונואידים. יש לצרוך פירות וירקות. אם המתלומן סובל מעודף משקל, עליו לשמור על תזונה דלת שומן כדי להפחית במשקל ובכך גם את המעמסה על המפרקים. מזונות כמו תפוחי אדמה, עגבניות, פלפלים, בשר אדום, מוצרי חיטה ומוצרי חלב - יש להוציא מהתפריט.

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.
ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
Blacknet.co.il - בניית אתרים
ddd
x