ן

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה - תיאור קליני

פיברומיאלגיה הנה מחלה נפוצה ומגבילה הנוטה להשפיע יותר על נשים מאשר על גברים. בארצות המערב בין 2% ל4% מהאוכלוסייה  סובלים מפיברומיאלגיה, 90% מהסובלים מהמחלה הן נשים. פיברומיאלגיה מאופיינת בכאבי שרירים כללי ונוקשות, ולעתים קרובות קשור עם אי - סדירות אחרת כמו תסמונת המעי העצבני, כאבי ראש עקב מתח, ועייפות כרונית . במחקרים שנעשו לאחרונה הוצע שהרגישות והכאבים הקשורים במחלת פיברומיאלגיה נובעים מריכוז נמוך של חמצן ברקמה השרירית - דבר שמוביל לייצור לקוי של ATP ופגיעה במיטוכונדריה. כל אלה גורמים להמרצה במסלול הביוכימי של היווצרות הפחמימות ופירוק רקמת השרירים.

הכאבים מלווים בתחושה של אפיסת כוחות ולעתים בדיכאון. סימפטום בולט נוסף אלו נדודי שינה בלילה.

אבחון המחלה מתבסס על בדיקת נקודות מסוימות בגוף כאשר בהפעלת לחץ עליהן יש כאב מוגבר.

למעשה אצל חולי פיברומיאלגיה, תחושת הכאב מופיעה כבר עם מחצית מידת הלחץ על נקודה רגישה לעומת אדם בריא.

בעבר סברו שהמחלה היא תגובה גופנית למצבי לחץ נפשיים או רגשיים: סטרס, דיכאון, חרדה ולחצים כלכליים או חברתיים. מחקרים אחרונים שבוצעו בארה"ב הראו שמדובר במחלת גוף ממש ולא מצב פסיכולוגי בלבד.

זוהי מחלה כה חמורה שהיא עשויה לגרום אף לנכות, במחקרים אלו נמצאו שינויים פתולוגים במוחם של אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה.

 

פיברומיאלגיה - גורמים למצב

ישנן מספר סיבות המעורבות בהתפתחות של פיברומיאלגיה . מומחים טוענים שדפוסי שינה לא סדירים כמו גם סטיית גלי מוח קשורים להיתפרצות של פיברומיאלגיה . תזונה, אלרגיה למזון,קנדידה ומחזור דם לקוי, גם הם גורמים התורמים למצב.

 

אבחון המחלה

כשבאים לטפל בבעיה מורכבת זו יש לאבחן ולחקור את מקור המחלה וגורמיה ואלו ישתנו ממטופל אחד לאחר. רבים מהחולים מפתחים מחלה זו כתוצאה מהזנחה של בעיות בריאותיות קודמות כמו מחלת הנשיקה, בעיות כרוניות במערכת העיכול ותפקוד חיסוני לקוי. הפתרון הנכון לסינדרום זה תלוי קודם כל באבחון מקיף לבירור הגורם ובמידה ומדובר במערכת העיכול יש לבצע הליך ניקוי והבראה.

 

תפריט יומי לטיפול

יש להקפיד על תזונה מאוזנת היטב. עליה להכיל אחוז גבוה של ירקות ירוקי עלים ויש לקבוע אלרגנים מזוניים ולהימנע מהם. אלרגיות נפוצות למזון מהן סובלים חולי פיברומיאלגיה הן: מוצרי חלב, מוצרים המכילים חיטה וגלוטן. צום עשוי להועיל, אך חייב להתבצע תחת השגחה רפואית צמודה.

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.

ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
 
Blacknet.co.il - בניית אתרים
x