ס

סרפדת

סרפדת - תיאור קליני

סרפדת (חרלת), הידועה גם כאורטקריה, מאופיינת על ידי התנפחות מקומית וגירוד עז של העור. סימנים בעור בצורה של גושים קטנים ובולטים מופעים עקב שחרור היסטמין. ע"י תאי העור. אלו הם מתאי הפיטום (מאסט) בעור שאחראים לשחרור מקשרים (מתווכים דלקתיים כמו היסטמין)

 

סרפדת - גורמים למחלה

אצל מבוגרים, הסיבה הכי נפוצה להתפרצות סרפדת או חרלת היא תגובה לתרופות מרשם. בדרך כלל זה לא התרופות עצמן אלא סוג המולקולות אליהן הן נקשרות הגוף, הגורמות לתגובה. בכל זאת יש מספר תרופות היכולות לשחרר היסטמין מתאי מאסט. תרופות שלרוב גורמות לחרלת / סרפדת הן אספירין ופנצילין. אצל ילדים, הסיבות הנפוצות ביותר לסרפדת הן אלרגיות למזון, תוספי מזון וזריקות. לגבי אלרגיות למזון, המזונות הנפוצים הגורמים להן הם אגוזים, ביצים קטניות, דגים וחלב. צבעי מאכל מסוימים אותם מכניסים למזון כמו טטרזין ותוספי טעם וריח כמו סליצילטיס, עשויים לגרום לחרלת ותגובות עוריות. חשיפה לשמש, מתח, זיהומי בקטריות ושמרים - גם הם עשויים להוביל להתפתחות חרלת.

 

תזונה

על התזונה להיות נקיה מכל תוספי מזון חומרים משמרים וצבע מאכל, כמו גם מסוגי המזון החשודים כאלרגנים כמו מוצרי חלב, אגוזים וביצים. רצוי לנקוט בדיאטת אלמנציה, על מנת לקבוע מזונות בעייתיים. יש להמנע מפירות ים, אלכוהול, שוקולד, גבינה ופרי הדר (במיוחד תות שדה).

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.
ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
Blacknet.co.il - בניית אתרים
ddd
x