ן

ספונדיליטיס (קשיון חוליות)

ספונדיליטיס - תיאור קליני

ספונדיליטיס (Ankylosin Spondilitis) הי מחלה כרונית אוטואימונית, המשפיעה על מפרקי הירך והכתפיים. מצב זה כרוך בדלקת רצינית וגורם לכאב וקשיחות. במקרים חמורים קיימות הסתיידות וטרשת, הגורמות לעמוד השדרה להיהפך לגמרי קשיח עקב התמזגות המפרקים.

 

ספונדיליטיס - גורמים למצב

כמו בכל אי סדירות של דלקת פרקים שגרונית (ראומטית), אלרגיה למזון , מעיים דולפיםו תזונה לקויה עשויים להיות גורמים רציניים. לכן מומלץ שחולים יבצעו טיפול של ניקוי מרעלנים, שבעקבותיו תקוים דיאטת אלימנציה שתעזור להיפטר ממזונות בעייתיים. סוגי מזון מסוימים כמוצרי חלב, פרי הדר וגלוטן (בעמילן) ידועים כמחמירים את הסימפטומים. מעיים דולפים עקב שימוש בתרופות עשויים גם הם להוות גורם להיווצרות ספונדיליטיס.

 

תזונה

מומלץ לצרוך מזון מלא, צמחוני בעיקרו. ירקות מבושלים קלות או מאודים וסלטים, גם הם רצויים. יש להימנע ממוצרי חלב, בשר אדום וקמח לבן מזוקק, כמו גם פרי הדר, תות שדה, עגבניות, סוכר ומלח. אפשר לצרוך עוף ודגים בכמות מתונה, ואם חייבים לצרוך חלב - עדיף שיהיה חלב עיזים. מומלץ להפחית בצריכת תה, קפה ואלכוהול.

 
 
 

ריפלוקס (זרימה חוזרת): של חומצה

ריפלוקס - תיאור קליני

ריפלוקס ( Acid Reflux ) או ´ זרימה חוזרת ´ מאופיין על ידי העלאת מזון (תוך ריפלוקס הקאה) של אוכל מעוכל חלקית או חומצת קיבה, לושט או לפה. סימפטומים קשורים אחרים עשויים לכלול צרבת, גיהוקים או תחושה שהאוכל "נעתק" לאחר הבליעה.

 

ריפלוקס - גורמים למצב

לגבי אנשים הסובלים ממצב זה רק לעיתים, ריפלוקס עשוי להופיע כתוצאה מפעילות פיזית יתרה זמן קצר מידי לאחר האכילה, או כתוצאה מלבישת בגדים צמודים מדי. אך ריפלוקס יכול להיות גם תגובה אלרגית לסוגי אוכל מסוימים, או סימפטומים למצב קיבתי חמור יותר כמו דלקת לא ספציפית, למשל גסטריטיס (דלקת הקיבה), או אולקוס . במקרים מסוימים הדבר עלול להצביע על נוכחות פריצת שבר. עישון ותרופות כמו אספרין עשויים להחמיר את המצב. סימפטומים אלה עלולים להצביע גם על חוסר בחומצות קיבה.

 

תזונה

אכול ארוחות סדירות וקטנות המכילות מגוון פירות וירקות. אכול כמויות מתונות של חלבונים כמו בשר רזה, עוף דגים, ביצים ואגוזים. יש להפחית בצריכת מזון שומני, או להימנע מכך לגמרי. הימנע מאוכל מתובל, אלכוהול, תה וקפה. כל אלרגיה למזון יש לזהות ובהתאם - יש להמנע ממזון החשוד כגורם לאלרגיה.

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.

ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
 
Blacknet.co.il - בניית אתרים
x