ן

מחלת רירית הרחם

מחלת רירית הרחם - תיאור קליני

מחלת רירית הרחם (Endometriosis) היא מצב בו תאים של רירית הרחם , שבדרך כלל גדלים ברחם, "בורחים" וגדלים באופן חריג בחלל האגן. דבר זה גורם לסימפטומים כעוויתות בטן, חוסר פוריות וכאבי מחזור. פצעים של רירית הרחם עשויים להתייבש לזמן מה, בדרך כלל עקב תנודות הורמונליות, דבר שמקשה על אבחון המחלה. תדירות מחלה זו נמצאת בעליה וידוע היום שכ- 40% - 60% מהנשים שעברו כריתת רחם סובלות ממנה.

 

מחלת רירית הרחם - גורמים למחלה

תנודות ברמות ההורמונליות ותזונה לקויה הן הסיבות העיקריות למחלת רירית הרחם. ידוע גם שניתוח גינקולוגי והשימוש באמצעי מניעה כמו הטבעת, עשויים להגביר את הסבירות לפתח את המחלה. עובדות חדשות מצביעות גם על קשר לקנדידה מערכתית.

 

תזונה

מומלצת תזונה מאוזנת היטב המכילה הרבה דגים טריים, עוף, פירות וירקות.

 

המלצות לתזונה ואורח חיים

יש להרחיק מהתפריט מזונות אלרגניים ולשלול אפשרות של זיהום קנדידיאלי (ראה פרקים הדנים בטיפולים בקנדידה ואלרגיות למזון).

רצוי להרבות באכילת ירקות, פירות ודגנים, המכילים כמויות גדולות של סיבים תזונתיים. מומלץ לשתות תה נענע או שומר.

מומלץ לעסוק בפעילות גופנית באופן מסודר, בזכות השפעתה המאזנת במצבי דיכאון וסטרס או לאמץ שיטות להפחתת מתחים, כגון: יוגה, מדיטציה וכו´.

 
 
 

צליאק

צליאק - תיאור קליני

צליאק (Coeliac Disease) היא אי-סדירות כרונית של ספיגת מעיים לקויה, היכן שהווילים נפגעים ובכך פוחת כושר הספיגה. צליאק היא מחלה המתרחשת כתוצאה מרגישות לגלוטן ודחייתו. הסימפטומים כוללים ריח רע ויציאות שמנוניות וכן מחסור רב בחומרי הזנה ואובדן משקל סימפטומים אלה מופיעים בדרך כלל ב - 3 השנים הראשונות לחיים.

 

צליאק - גורמים למחלה

ישנן מספר השערות לגבי מה גורם להתפרצות של צליאק . אחת היא הכללה מוקדמת של חלב פרה בתזונה. אצל תינוקות שלא ינקו, קיימת שכיחות גבוהה יותר של מחלת הצליאק. רגישות למחלה זו קשורה לגורמים גנטיים. בעיות חיסוניות גם הן מעורבות כאן. חולים בצליאק שממשיכים לצרוך גלוטן והנגזר שלו, גליאדין, סובלים מדיכוי חיסוני עקב החלבונים. לאחרונה נמצא שהתחלת רגישות לגלוטן קשורה גם לאי - תקינות של בלוטת התריס, סוכרת , אורטיקאריה, דלקת עור והפרעות נפשיות כמו סכיזופרניה.

 

תזונה

מומלצת תזונה נקיה מגלוטן. זאת אומרת שצריך להימנע מדגנים, אורז, תירס, שיבולת שועל, חיטה ושעורה. מצבם של חולים מסוימים משתפר גם עקב הימנעות ממוצרי חלב. יש לקבוע מהן האלרגיות למזון באמצעות דיאטת אלימנציה ואז להימנע מאותם אלרגנים. הכי טוב יהיה לצרוך תזונה בסיסית המכילה פירות וירקות לאנשים הסובלים ממחלה זו.

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.

ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
 
Blacknet.co.il - בניית אתרים
x