ן

טרשת נפוצה (ms)

טרשת נפוצה - תיאור קליני

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) היא מחלה של מערכת העצבים, שבשלביה המוקדמות מציגה סימפטומים כחולשה שרירית, גרירת רגליים, נוקשות, נטייה להפיל דברים, שלומיאליות ומסורבלות. עם התקדמות המחלה עשויים להופיע סימפטומים תחושתיים כמו עקצוץ, דקירות, חוסר תחושה וזרמים חשמליים. כושר הראייה עשוי להיות מושפע ולהתבטא בראיה מטושטשת, כאב, ראיית אובייקטים "כפול" ועיוורון. הסימפטומים של טרשת נפוצה יכולים להיות מלווים בתחושת "ראש קל", סחרחורות, בחילה או דמוית "שכרות". סימפטומים אחרים כוללים חוסר שליטה ואבדן התפקוד המיני.

 

טרשת נפוצה - גורמים למחלה

טרשת נפוצה נגרמת מנזק למעטפת המיאלין המקיפה את סיבי העצב של מערכת העצבים המרכזית. מעריכים שנזק זה נגרם ע"י מספר גורמים כמו דלקת ויראליות. גורמים אוטואימוניים עשויים גם הם להיות מעורבים ויכול להיות שהבעיות בתפקוד מערכת החיסון גורמות לה לתקוף את מאכסן המיאלין. עשוי להיות קשר בין טרשת נפוצה ותזונה. באזורים בהם התזונה עשירה בשומן מן החי ומוצרי חלב, סבירות הטרשת הנפוצה נוטה לעלות. לחולים בטרשת נפוצה עשויות להיות בעיות בספיגת חומצות שומן חיוניות, גורמים תורמים נוספים.

 

תזונה

על התזונה להיות דלה בשומנים רווים, אך עליה להכיל מזונות העשירים בחומצות שומן חיוניות, כמו: אגוזים, זרעונים ודגים. צריכת חלבון מן החי חייבת להיות מוגבלת וכדאי אף להימנע מכך ולצרוך חלבון מדגים, ירקות וקטניות. יש להימנע ממזונות המכילים גלוטן היות והם יכולים לעורר תגובה חיסונית.

 
 
 

נשירת שיער

נשירת שיער - תיאור קליני

נשירת שיער הינה בעיה נפוצה שלה גורמים רבים ושונים. גורם ראשון יכול להיות נעוץ בתזונה לקויה דלת חלבונים, ויטמינים ומינרלים. כמו כן נשירת שיער מופיעה בעקבות מחלות מסוימות, לידה, גלולות נגד הריון ותרופות אחרות. גורמים מכאניים כגון משיכה תמידית בשיער, מריטה או לחיצה נמשכת של הראש. פציעות, הצטלקות עקב קרינה מייננת, מחלות עור ומחלות פטרייתיות הן מקור אפשרי של התנוונות רקמות והיווצרות טלאי קרחת על הקרקפת.

 

נשירת שיער - גורמים למצב

צמיחת השיער מתרחשת בקצב מחזורי לכן לעונות השנה יש השפעה על קצב צמיחת השיער, מצבים של סטרס קיצוני יכולים גם הם להיות גורם מזרז לתופעה זו.

 
 
 

תשלום מאובטח, משלוח חינם עם שליח עד הבית בכל רכישה באתר.

ISOישראכרטויזהמאסטר קארדפייפאל
 
Blacknet.co.il - בניית אתרים
x